
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.07 mm |
| Thickness | 0.97 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | 250 mV |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Output Current | 400 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Accuracy | 1.4 % |
| Max Output Current | 400 mA |
| Quiescent Current | 400 µA |
| Max Input Voltage | 10 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 3.3 V |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Max Output Voltage | 3.3 V |
| Output Voltage Accuracy | 1.5 % |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 3285
Distributors
pcbx
Unit Price$2.82213
Ext.Price$2.82213
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.82213 | $2.82213 |
| 10 | $2.14673 | $21.46730 |
| 25 | $1.97147 | $49.28675 |
| 50 | $1.87507 | $93.75350 |
| 100 | $1.78338 | $178.33800 |
| 300 | $1.70022 | $510.06600 |
| 500 | $1.62094 | $810.47000 |
| 1000 | $1.57050 | $1570.50000 |
